Jitka Nedomová

LADY BACHATA, PORT DE BRAS, LYRICAL DANCING, MUZIKÁLOVÝ TANEC, POHYBOVÁ PRŮPRAVA, BACHATA PRO MAMINKY S DĚTMI, STREET LATINO

K tanci mě v osmi letech přivedla kamarádka, která mě s sebou vzala na hodinu pohybové průpravy na základní uměleckou školu. Právě tenhle zážitek dodnes považuji za zásadní životní převrat, jelikož už po první hodině jsem věděla, že se chci tanci dál věnovat
(a ta touha mě provází dodnes).

Od baletu a lidových tanců jsem se přes aerobik, latinskoamerické a standardní tance dostala až ke street dance, který pro mě do dneška znamená velkou lásku, ačkoli do "battlu" plného akrobacie bych se na ulici určitě dobrovolně nepustila 😊. Z dalších důležitých tanečních odvětví mě značně oslovily lyrical jazz, muzikálový tanec, dance jóga, hula hoop, nebo Port De Bras (v poslední zmíněné pohybové disciplíně jsem obdržela certifikát lektora). Coby kompenzačnímu cvičení se pak ráda věnuji józe v jejích různých podobách.

Kromě docházky do ZUŠky jsem měla možnost se učit v Koloseum Dance Teamu, Storm Balet studiu, nebo v taneční skupině Spider (dnes Spider DC). Dále jsem se účastnila seminářů a open classů v Beat Upu Brno, u Jany Hrdinové v Nanny Hoops a některých dalších studiích či tanečních školách (Centrum tance Brno/Praha, plzeňský Fitdanceart, ...).

Vedle čistě pohybových hodin mě tanec zajímá i z hlediska své preventivní
a terapeutické úlohy. Jako vystudovaný psycholog jsem měla osobně možnost vyzkoušet si tanec pěti rytmů, autentický pohyb, primitivní expresi a některé další přístupy tanečně - pohybové terapie. Z uváděných zkušeností mohu potvrdit, že hudba a tanec jsou (nebo by minimálně měly být) přirozenou součástí života člověka a mají mnohé pozitivní dopady na naše fungování. Preventivnímu psychologickému působení tance jsem se věnovala například v rámci projektu Na víkend bezdětná určeného maminkám malých dětí, jehož jsem zakladatelkou.

Z hlediska pedagogického mám přímou zkušenost s výukou tance ve skupině dospělých osob a také dospívající mládeže. Od roku 2016 jsem akreditovanou lektorkou tance s příslušným oprávněním k výuce.

Mám ráda jak něžný, výrazový způsob vyjadřování (jako například u lyrical jazzu, nebo třeba Port De Bras), tak také energické taneční styly (latinskoamerické tance a nejrůznější lekce a cvičení z nich vycházející, nebo street dance). Ke druhému bodu je možné uvést, že street dance pro mě představuje nejen možnost energického vybití, ale zejména způsob nahlížení na tanec jako takový. Právě v případě "pouličního tance" si člověk uvědomí, že taneční aktivity skutečně nejsou pouze pro profesionální baletky, nebo soutěžící v ballroom dance. Tanec patří všem a představuje možnost odreagování, pozitivního formování těla i ovlivňování mysli. Street dance tak ve většině lekcí využívám jako určitý propojující prvek, jako důkaz toho, že klidně můžete využívat baletní pozice společně s elegancí a živočišností latinských tanců (nebo třeba tanců orientálních) a to vše doplnit rytmikou a energií přirozeně ("na ulici") vznikajících pohybů. Výsledkem pak zpravidla bývá něco výjimečného.

Ve svých hodinách se nechávám nejvíce inspirovat konkrétním hudebním doprovodem, který aktuálně využívám. Snažím se o kombinaci rytmického a lyrického projevu a individuální přístup, protože sama dobře vím, že hodina tance Vám může doslova změnit život.